Projekt pt. „Usługi opiekuńcze dla mieszkańców miasta Inowrocławia i gminy Pakość”
Projekt realizowany jest przez Parafię Rzymsko-Katolicką pw. Św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu w partnerstwie z Miastem Inowrocław – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Inowrocławiu
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.24 Usługi społeczne i zdrowotne
Okres realizacji projektu: 01.08.2024 r. – 31.05.2026 r.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 5 232 474,70 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 447 603,49 zł
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do dobrej jakości usług opiekuńczych świadczonych w placówkach wsparcia dziennego oraz w miejscu zamieszkania na terenie miasta Inowrocławia dla 55 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, poprzez utworzenie 27 miejsc w Dziennych Domach Pomocy w terminie do 31.05.2026 r.
Projekt skierowany jest do 55 osób fizycznych zamieszkujących (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) województwo kujawsko-pomorskie, miasto Inowrocław (co najmniej 50% osób z grupy docelowej) i Gminę Pakość, które są osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności.
W związku z przeprowadzoną analizą sytuacji problemowej w projekcie przewidziano zapewnienie miejsc opieki dla osób z chorobą demencyjną (6 osób) oraz preferencje w procesie rekrutacji dla osób:
- o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- z niepełnosprawnością sprzężoną,
- z zaburzeniami psychicznymi,
- z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10),
- z niepełnosprawnością intelektualną,
- korzystające z programu FE PŻ,
- zamieszkujące samotnie.
Wsparcie oferowane w ramach projektu:
- usługi opiekuńcze w dwóch placówkach wsparcia dziennego tj. Dziennych Domach Pomocy dla 45 osób z miasta Inowrocławia i gminy Pakość (odpowiedzialny Beneficjent projektu – Parafia),
- usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 10 osób z miasta Inowrocławia (odpowiedzialny Partner projektu – Miasto Inowrocław – MOPS w Inowrocławiu).
W ramach usługi opiekuńczej w placówce Dziennego Domu Pomocy oferujemy:
- specjalistyczną opiekę w dni robocze od poniedziałku do piątku (8:00-16:00),
- całodniowe wyżywienie (śniadanie, obiad dwudaniowy z deserem),
- różnorodne zajęcia terapeutyczne i arteterapeutyczne m.in. terapia zajęciowa, muzykoterapia, choreoterapia itp.
- opiekę i wsparcie opiekunów – wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel,
- zajęcia z fizjoterapeutą z wykorzystaniem różnorodnych sprzętów rehabilitacyjnych,
- wsparcie psychologiczne i trenera umiejętności komunikacyjnych,
- regularne zajęcia integracyjno-kulturalne (m.in. wyjścia do teatru, kina, warsztaty artystyczne, spotkania z zaproszonymi gośćmi),
- usługę transportową (dowóz do i z placówki).
W ramach usługi opiekuńczej w miejscu zamieszkania oferujemy:
- opiekę i wsparcie opiekunów średnio 2-3 godz. zegarowe dziennie przez 7 dni w tygodniu,
- pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych np.: czynności związane przygotowywaniem posiłków, robieniem zakupów, pomocą w spożywaniu posiłków itp.
- zapewnienie czystości osobistej i higieny otoczenia: wsparcie w toalecie całego ciała, zmianie pościeli, załatwieniu potrzeb fizjologicznych itp.
- pielęgnację zaleconą przez lekarza, uzupełniającą w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej,
- zapewnienie kontaktów z otoczeniem, czynności wspomagające nawiązanie/utrzymanie/rozwijanie kontaktów z rodziną, społecznością lokalną.
Planowane zadania w ramach projektu:
- Utworzenie i prowadzenie Dziennego Domu Pomocy „Św. Jadwiga”
W ramach zadania zostanie utworzony Dzienny Dom Pomocy w Inowrocławiu przy ul. Wojska Polskiego 20 (przeprowadzone zostaną prace remontowo-adaptacyjne), w którym świadczone będą usługi opiekuńcze dla 15 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu przez okres 20 m-cy. Wsparcie będzie świadczone (od X.2024r.) na podstawie indywidulanej diagnozy potrzeb uczestników i zakłada m.in. usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, terapeutyczne, usprawniające ruchowo, wyżywienie i transport. Uczestnikom zapewniona zostanie przestrzeń do godnego i ciekawego spędzenia czasu, pomoc w aktywności i samodzielności życiowej, integracja ze społecznością lokalną (eventy, wyjazdy itp.).
2. Prowadzenie Dziennego Domu Pomocy „Słoneczny Uśmiech”
W ramach zadania świadczone będą od IX.2024 r. usługi opiekuńcze w Dziennym Domu Pomocy (30 miejsc) w Inowrocławiu, przy ul. Wojska Polskiego 20, w tym 6 miejsc dostosowanych dla osób z chorobą demencyjną. Wsparcie będzie świadczone (przez okres 18 m-cy) na podstawie indywidulanej diagnozy potrzeb uczestników i zakłada m.in. usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, terapeutyczne, usprawniające ruchowo, wyżywienie i transport. Uczestnikom zapewniona zostanie przestrzeń do godnego i ciekawego spędzenia czasu, pomoc w aktywności i samodzielności życiowej, integracja ze społecznością lokalną (eventy, wyjazdy itp.).
3. Realizacja usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania
W ramach zadania świadczone będą, od X 2024 r. przez okres 20 m-cy, na terenie miasta Inowrocławia usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 10 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Usługi świadczone będą przez 3 opiekunów/-nki średnio 2-3 h zegarowe dziennie przez 7 dni w tygodniu (liczba godzin będzie ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb i stanu zdrowia uczestników, usługi w weekend i święta świadczone będą w zależności od indywidualnego zapotrzebowania każdego z uczestników). Zakres usług obejmuje m.in.: pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza, która obejmuje czynności pielęgnacyjne wynikające z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego lub dokumentacji medycznej, uzupełniające w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Organizacja świadczenia usług opiekuńczych uwzględniać będzie podmiotowość odbiorców usług, w tym respektowanie prawa do poszanowania i ochrony godności, intymności, w szczególności w przypadku czynności o charakterze opieki higienicznej i pielęgnacji oraz poczucia bezpieczeństwa i ochrony dóbr osobistych.
Planowane efekty i rezultaty projektu:
- Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1
- Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie – 55
- Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej – 27
- Liczba podmiotów, które rozszerzyły ofertę wsparcia lub podniosły jakość oferowanych usług -1
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 38
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Biuro projektu:
88-100 Inowrocław, ul. Wojska Polskiego 20
tel. 731 167 111, poniedziałek – piątek, godz. 8:00-16:00
e-mail: 1inowroclaw2@archidiecezja.pl