Rekolekcje adwentowe ojca Adama Szustaka

Rekolekcje adwentowe Ojca Adama Szustaka w naszej parafii

Dokładnie tydzień temu w naszej parafii rozpoczęły się rekolekcje adwentowe prowadzone przez o. Adama Szustaka OP.

W dniach od 22 do 23.12.2018r. ojciec Adam Szustak, oprócz kazań na każdej z Mszy Świętych, wygłosił dla nas również konferencje, które przyciągnęły do naszej świątyni tłumy wiernych, chcących, jak stwierdził sam kaznodzieja, usłyszeć o szczęściu od szczęśliwego człowieka. Każdy kto przeżył te krótkie, lecz bardzo owocne rekolekcje, może przyznać, że recept na szczęśliwe życie nie zabrakło. Każda konferencja rozpoczynała się wspólną modlitwą oraz wysłuchaniem Ewangelii, które stawały się punktem wyjścia do dalszych rozważań. Zbliżające się Boże Narodzenie jeszcze bardziej motywowało wszystkich do zmiany swojego życia, do bycia bliżej Boga i o tym właśnie mówił nam o. Szustak. Zaznaczył, jak ważne jest życie przykazaniami Bożymi, które wiernie wypełniane, dają przeogromne szczęście, gdyż są wskazówkami od Ojca dla swoich dzieci, które tak bardzo kocha i nigdy nie chce dla nich krzywdy, stąd też ostrzega je przed zagrożeniami czyhającymi na nie na tym świecie, jednocześnie uzdalniając je do życia według Jego słów. Ojciec Adam Szustak wskazał nam także, jak blisko każdego z nas jest sam Jezusa, jak współodczuwa on z nami wszystko, co dzieje się w naszym życiu- gdy cierpimy on tez cierpi, gdy się radujemy, Jezus raduje się razem z nami, z każdym z osobna, sam na sam- stąd też jest nam tak bliski, że możemy w ufności oddać mu wszystko, a On się tym zajmie, tak aby wszystko ułożyło się jak najlepiej dla nas. Choć często możemy mieć wątpliwości, czy rzeczywiście Bóg jest blisko nas, mimo wszystko musimy zacząć Go prosić, o to czego nam brak, a on da nam to, jeżeli tylko jest nam to potrzebne. W prośbach musimy być jednak wytrwali i wierni, cierpliwi, gdyż często na ich wypełnienie potrzeba czasu, chociażby dlatego, że w danym momencie coś o co prosimy nie jest nam konieczne, nie przyniosło by dobrych owoców. Prośby nasze kierowane do Boga powinny być też pokorne, nie mogą być wymogami stawianymi Bogu, gdyż On w swej wszechwiedzy wie więcej o naszym życiu niż my sami, stąd też powinniśmy z ufnością poddawać się Jego woli, a gdy będzie nam ciężko coś przyjąć, ważne byśmy pamiętali, że u Boga nie ma nic niemożliwego na co wyraźnie wskazuję sama historia Maryi, która choć nie znała męża, powierzyła się Bogu, zaufała mu i narodziła Bożego Syna- Jezusa. Często wpadamy w różne doły naszego życia, umieramy w nich nie potrafiąc się stamtąd wyrwać. Zapominamy, że Jezus przychodzi do tego co najbiedniejsze, najkruchsze, najsłabsze. Jezus pokonuje wszystkie nasze słabości, czego dowodem są jego liczne cuda, chociażby te opisane w Piśmie Świętym, jak na przykład wskrzeszenie Łazarza. Gdy wydaje się nam, że wszystko, to co słyszymy od Boga w naszym kierunku, wszystko co mówi nam o naszym życiu jest bez jakiegokolwiek sensu, bo sami wiemy lepiej co robić, wtedy powinniśmy przypomnieć sobie ufne i zdecydowane słowa najwspanialszej kobiety świata Maryi, która na Weselu w Kanie Galilejskiej, gdy zabrakło wina, prosząc Jezusa o interwencję, a jednocześnie nie dostając od niego jednoznacznej odpowiedzi, co z tym zrobi, pewna Miłości jaką Jezus darzy swój lud skierowała do sług słowa, aby Ci robili wszystko cokolwiek Jej Syn im powie. Tak też się stało, a każdy z nas doskonale wie, jak wspaniale skończyła się ta historia, historia pierwszego cudu Jezusa.

Pełni wdzięczności dziękujemy o. Adamowi Szustakowi za wygłoszone dla nas rekolekcje. Były one nam bardzo potrzebne, wzmocniły wiarę i ufność Bogu w Jego słowa kierowane w nasza stronę. Dzięki tym dwóm dniom święta Bożego Narodzenia były z pewnością dla wielu z nas  jeszcze lepiej przeżytym czasem pod względem duchowym, ponieważ szczególną uwagę zwróciliśmy na najważniejszego w tych dnach- Jesusa. Postaramy się już zawsze pamiętać, że Boże Narodzenie może dziać się każdego dnia, w szczególności, gdy przyjmiemy Jezusa w Komunii Świętej do swojego serca. Ojciec Adam Szustak wskazywał, że „Błogosławiony, który uwierzył w słowa powiedziane mu przez Pana „- niech to będzie dla nas największa wskazówka na szczęście płynąca  z przeżytych rekolekcji adwentowych.

Zapraszamy na stronę internetową oraz kanał na yt prowadzony przez ojca Adama Szustaka:

  • https://www.langustanapalmie.pl/
  • https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie