Dzień Lektora

Wczoraj w Gnieźnie miał miejsce Dzień Lektora naszej Archidiecezji. W czasie Mszy św. ks. bp Krzysztof Wętkowski pobłogosławił nowych lektorów i ceremoniarzy. Z naszej wspólnoty nowymi lektorami zostali: Paweł Drop, Stefan Karaszewski, Henryk Mucek, Martin Rusak, Radosław Sobczak i Krystian Walkowski. Posługę ceremoniarzy podejmują natomiast Jakub Luber i Bartosz
Mucek.

Ze strony archidiecezja.pl :

Kandydatom do powyższych posług towarzyszyli najbliżsi, rówieśnicy i duszpasterze z ich rodzinnych parafii. W wygłoszonej przed błogosławieństwem homilii biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał nowym lektorom, ceremoniarzom i animatorom o istocie czynności, których wypełniania się podejmują. „Jesteście wezwani do tego, aby pomagać innym odczuwać bliskość Boga w liturgii” – podkreślił bp Wętkowski dodając, że nie jest ona teatrem ani zwykłym wydarzeniem, ale spotkaniem z Bogiem żywym.

„Gdy przychodzimy do świątyni, przychodzimy do miejsca świętego i stajemy wobec Świętego. Trzeba to sobie ciągle uświadamiać, aby to, co przynosimy ze sobą ze świata nie zagłuszyło nam spotkania z Bogiem” – tłumaczył biskup, wskazując na konieczność zachowania w kościele odpowiedniej postawy, zarówno tej duchowej, jak i fizycznej. „To jest także wasze zadanie, aby każdy mógł coraz bardziej świadomie w liturgii uczestniczyć” – mówił kandydatom bp Wętkowski przestrzegając dalej przed „zanieczyszczaniem” liturgii tym, co ludzkie i zamienianiem jej w kult człowieka.

„Msza święta to nie jest okazja do akademii ku czci biskupa, proboszcza, wikariusza czy kogokolwiek innego. Tutaj kult odbiera tylko Bóg. Tego bardzo pilnujcie jako ceremoniarze. Zachowujcie także wierność przepisom liturgicznym Kościoła, o których zostaliście już pouczeni. To nie są przepisy, które wyrastają z widzimisie kogoś, za nimi stoi wielka historia, doświadczenie i tradycja Kościoła, a także wiara wielu pokoleń, które były przed nami” – wskazał bp Wętkowski.

Nowi lektorzy i ceremoniarze podczas uroczystej przysięgi przed biskupem przyrzekli gorliwie i sumiennie wypełniać powierzone im obowiązki. Ceremoniarze otrzymali również od bp. Krzysztofa Wętkowskiego krzyże ceremoniarskie będące znakiem ich posługi. Wraz z biskupem pomocniczym gnieźnieńskim Eucharystię celebrowali przybyli do Gniezna parafialni duszpasterze LSO oraz diecezjalni duszpasterze LSO: ks. kan. Jakub Dębiec i ks. Ryszard Gilas. Przed Mszą św. lektorzy, ceremoniarze, animatorzy spotkali się Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.

B. Kruszyk KAI